Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Knocking

Knocking

2021
×
Edit this entry  
20
Are You in the House Alone?

Are You in the House Alone?

1978
×
Edit this entry  
16
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Birth Control Your Own Adventure

Birth Control Your Own Adventure

2018
×
Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

2002
×
★★★
Read other review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Frankenstein

Lady Frankenstein

1971
×
★★½
Edit this entry  
11
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lisa Frankenstein

Lisa Frankenstein

2024
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Robin's Nest

Robin's Nest

1980
×
★½
Edit this entry  
09
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Score

Score

1973
×
★★★
Read other review Edit this entry  
07
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★½
Edit this entry  
06
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read other review Edit this entry  
03
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read other review Edit this entry  
02
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★½
Edit this entry  
31
Eugenie

Eugenie

1970
×
Edit this entry  
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
27
American Fiction

American Fiction

2023
×
★★★½
Edit this entry  
26
Vibrations

Vibrations

1968
×
Edit this entry  
23
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Yards

The Yards

2000
×
Edit this entry  
22
All the Sins of Sodom

All the Sins of Sodom

1968
×
Edit this entry  
21
Blue Eyes of the Broken Doll

Blue Eyes of the Broken Doll

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Luna

Luna

1979
×
Edit this entry  
20
The Sacrifice Game

The Sacrifice Game

2023
×
Edit this entry  
20
The Apostle

The Apostle

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Without Warning

Without Warning

1980
×
Edit this entry  
19
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Juggernaut

Juggernaut

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
Edit this entry  
15
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Smile

Smile

2022
×
★½
Edit this entry  
14
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Edit this entry  
02
Duplicity

Duplicity

2009
×
★★★½
Edit this entry  
31
Fair Game

Fair Game

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Master Gardener

Master Gardener

2022
×
★★½
Edit this entry  
29
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read other review Edit this entry