Aomame333 has logged 280 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Surge

Surge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Equinox Flower

Equinox Flower

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ballad of a White Cow

Ballad of a White Cow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Justice of Bunny King

The Justice of Bunny King

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Muck

Prince of Muck

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Cops and Robbers

Cops and Robbers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry