Sort by

Louis has logged 229 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Predator

Predator

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry