• The Whale

    The Whale

    ★★★★

    This movie is better then I expected it. Welcome back Brendon Fraiser!

  • The Eternal Daughter

    The Eternal Daughter

    ★★★★

    I love Tilda Swinton performance, and the rest of the movie is great. But, Not as better then Woman Taking or Tar.

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery

    ★★★★½

    Now that's what I call a perfect sequel! Daniel Craig and the rest of the performance was spectacular, hilarious, and fun.

  • The Fabelmans

    The Fabelmans

    ★★★★½

    OMG! I LOVE IT! Spielberg, I don't know this maybe your final movie, but THANK YOU!

  • Tokyo Godfathers

    Tokyo Godfathers

    ★★★★½

    After watching Perfect Blue, I decided to watch this holiday gift. And boy, I was amazed. One of the best animated holiday movies ever made so far.

  • The Menu

    The Menu

    ★★★½

    Well, I glad this was funny. Well maybe not a great, but it still good nonetheless. Ralph Fiennes and Anna Taylor-Joy were great performance.

  • Batman: Mask of the Phantasm

    Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

    This the best Animated superhero movie I've seen outside of Spider-Veres, and The Incredible. Also, May you rest in piece Kevin Conway.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★½

    What an emotional, heartwarming, and inspiring coming of age story. One of the best movies of 2022 that made me cry.

  • Star Wars: Tales of the Jedi

    Star Wars: Tales of the Jedi

    ★★★★

    The best animated Star Wars series ever made since Clone Wars season 7 finally.

  • Wreck-It Ralph

    Wreck-It Ralph

    ★★★★½

    10 years later, I still really love it. Tthe characters we're amazing and hilarious, the jokes we're great, and the story still aged well. Happy 10th anniversary Wreck it Ralph.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

    I FUCKING LOVE THIS MOVIE! The cinematography, the performance, the story, and the message was ironic, emotional, and spectacular.

  • My Policeman

    My Policeman

    ★★★

    Look it's not as worse then Don't worry Darling Amsterdame, nor Blonde, but it's not as good then Banshee of Inishern, Decision to Leave, Nope, nor The Northman