Antonio has logged 69 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Romance of Astrea and Celadon

The Romance of Astrea and Celadon

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Massacre

Love Massacre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Triple Agent

Triple Agent

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Penance

Penance

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It May Be That Beauty Has Strengthened Our Resolve - Masao Adachi

It May Be That Beauty Has Strengthened Our Resolve - Masao Adachi

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fermière à Montfaucon

Fermière à Montfaucon

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Innocence

Innocence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La vie de Jésus

La vie de Jésus

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Lake

A Lake

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry