Sort by

anthonyb has logged 340 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★
Edit this entry  
10
Eaten Horizons

Eaten Horizons

1950
×
★★
Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★
Edit this entry  
26
Sunstone

Sunstone

1979
×
★★
Edit this entry  
26
Thanatopsis

Thanatopsis

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Relativity

Relativity

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
14
Platform

Platform

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
Edit this entry  
08
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★
Edit this entry  
07
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pull My Daisy

Pull My Daisy

1959
×
★★★
Edit this entry  
03
Nouvelle Vague

Nouvelle Vague

1990
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
An Experiment in Leisure

An Experiment in Leisure

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Weekend

Weekend

1967
×
★★★
Edit this entry  
25
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thoughts That Once We Had

The Thoughts That Once We Had

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

Eadweard Muybridge, Zoopraxographer

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★
Edit this entry  
18
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Francisca

Francisca

1981
×
★★★½
Edit this entry  
11
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Dimensions of Dialogue

Dimensions of Dialogue

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED

S:TREAM:S:S:ECTION:S:ECTION:S:S:ECTIONED

1971
×
Edit this entry  
09
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Competition

The Competition

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
1941

1941

1941
×
★★
Edit this entry  
08
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★
Edit this entry  
08
Cathedral

Cathedral

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zone

Zone

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Mummy's Dream

The Mummy's Dream

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Venus

Venus

1990
×
★★
Edit this entry  
08
I Left My Silent House

I Left My Silent House

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
ULTRADREAM

ULTRADREAM

2022
×
Edit this entry  
07
TM

TM

×
★★★
Edit this entry