Sort by

AnonymousAndy has logged 585 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man's Love Life

The Invisible Man's Love Life

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Trapped

Trapped

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Twin Dragons

Twin Dragons

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
End of Days

End of Days

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Matango

Matango

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atragon

Atragon

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hammer

Hammer

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Specialist

The Specialist

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Mysterians

The Mysterians

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Varan

Varan

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil's Men

The Devil's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry