Sort by

Robin has logged 86 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
13th: A Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay

13th: A Conversation with Oprah Winfrey & Ava DuVernay

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gold

Gold

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Equity

Equity

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Admission

Admission

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Centurion

Centurion

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry