Sort by

annie has logged 315 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
23
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Below Her Mouth

Below Her Mouth

2016
×
Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beginning Filmmaking

Beginning Filmmaking

2008
×
Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
06
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christmas at the Plaza

Christmas at the Plaza

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
27
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry