Sort by

anne_f_ has logged 86 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
In Fear

In Fear

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sandpiper

The Sandpiper

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dishonored Lady

Dishonored Lady

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tillie's Punctured Romance

Tillie's Punctured Romance

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hireling

The Hireling

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ben Hur

Ben Hur

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The One-Man Band

The One-Man Band

1900
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

Edison Kinetoscopic Record of a Sneeze

1894
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trapped

Trapped

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Private Affairs of Bel Ami

The Private Affairs of Bel Ami

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Come Back, Little Sheba

Come Back, Little Sheba

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Time Table

Time Table

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Airport

Airport

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strange Woman

The Strange Woman

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Limping Man

The Limping Man

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waterfront Women

Waterfront Women

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ladies in Retirement

Ladies in Retirement

1941
×
★★★½
Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crashout

Crashout

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Charge of the Light Brigade

The Charge of the Light Brigade

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Sun Sets at Dawn

The Sun Sets at Dawn

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sign of the Ram

The Sign of the Ram

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Firm

The Firm

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Carter

John Carter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry