Sort by

anne_f_ has logged 1,019 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hoodlum

The Hoodlum

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Glass Wall

The Glass Wall

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gambling House

Gambling House

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Flamingo Road

Flamingo Road

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Valley

Deep Valley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
One of Our Dinosaurs Is Missing

One of Our Dinosaurs Is Missing

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster from Green Hell

Monster from Green Hell

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★
Edit this entry  
22
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parole, Inc.

Parole, Inc.

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Abominable Snowman

The Abominable Snowman

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
American Reunion

American Reunion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Finger Man

Finger Man

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rosalie Goes Shopping

Rosalie Goes Shopping

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman

A Woman

1915
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zipping Along

Zipping Along

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whoopee!

Whoopee!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dial 1119

Dial 1119

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
That Fatal Sneeze

That Fatal Sneeze

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Swing Shift Cinderella

Swing Shift Cinderella

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Dangerous Profession

A Dangerous Profession

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dangerous Crossing

Dangerous Crossing

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crooked Web

The Crooked Web

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
So Long Letty

So Long Letty

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry