Sort by

anna has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
08
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Convince Me I'm Real

Convince Me I'm Real

2022
×
Edit this entry  
01
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
22
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ghost in the Machine

Ghost in the Machine

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Ghost

Ghost

2012
×
Edit this entry  
29
Celia

Celia

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mark of Lilith

The Mark of Lilith

1986
×
Edit this entry  
29
The Erl King

The Erl King

1931
×
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry