Sort by

Anna has logged 316 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Edit this entry  
05
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
05
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Niagara

Niagara

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
Edit this entry  
30
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Great White

Great White

2021
×
Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Habit

Habit

1995
×
Edit this entry  
04
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★
Edit this entry  
31
Visible Secret

Visible Secret

2001
×
★★½
Edit this entry  
31
Sssshhh...

Sssshhh...

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Wolf's Hole

Wolf's Hole

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rainbow Man

The Rainbow Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★
Edit this entry  
23
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Color of Night

Color of Night

1994
×
Edit this entry