Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
★★½
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Submarine

Submarine

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Edit this entry  
24
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mrs. Parker and the Vicious Circle

Mrs. Parker and the Vicious Circle

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
01
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Think Like a Man

Think Like a Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
29
National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

2017
×
Edit this entry  
29
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
Edit this entry  
26
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry