Sort by

ann_neva has logged 379 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry