• The Sadness

    The Sadness

    ★★★½

    It turns people into sadists and masochists. What an interesting virus!

  • Pyaasa

    Pyaasa

    ★★★★★

    This world of palaces, of thrones, of crowns
    This world of discrimination, enemy of man
    This world of blind custom, hunger for wealth
    Would I care if such a world were mine?

    Bodies wounded, souls thirsty
    Confusion in eyes, despondency in hearts
    Is this a world or a place of bewilderment?
    Would I care if such a world were mine?

    Here a man's life is a plaything
    Here live worshippers of the dead
    Here life has no value, death comes…

  • Santa Sangre

    Santa Sangre

    ★★★★½

    What a brilliant combination of surreal aestheticism and psychological mystery! Rarely seen.

  • Pink Floyd: The Wall

    Pink Floyd: The Wall

    ★★★★½

    After watching this film; whenever I play any Pink Floyd song, it hits more relatable to human life, especially mine.

  • Lilya 4-ever

    Lilya 4-ever

    ★★★★★

    Quite a different version of the manga "Metamorphosis".
    But this one stabs the knife deeper into your heart 💔💔

  • Johnny Got His Gun

    Johnny Got His Gun

    ★★★★★

    I'm just like a piece of meat that keeps on living

  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

    ★★★★★

    How hard it is to understand the mystery of human life!

  • Scent of a Woman

    Scent of a Woman

    ★★★★★

    Lost hope to stay alive for some past regrets? Circumstances may always find you a new reason.

  • Vampire Hunter D: Bloodlust

    Vampire Hunter D: Bloodlust

    ★★★★½

    You know the problem with being a good vampire? You have to see many persons being born, growing up and dying in your lifetime; but you'll never age!!

  • Tekkonkinkreet

    Tekkonkinkreet

    ★★★★★

    "Treasure Town", the land of dreams, where you can fly wherever you want, around the tall buildings. Sounds like a utopian fairy tale, huh? Quite the opposite!

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★★

    Whenever a lie gets involved in your life, there is no turning back from being doubted again!

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★★

    Capitalism can easily turn a human being into a inconsiderate monster. It can destroy his humanity, make him deprive or oppress others for his own selfish reasons.