Anika has logged 33 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cadet Kelly

Cadet Kelly

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
San Pietro

San Pietro

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Camille

Camille

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Norma Jean & Marilyn

Norma Jean & Marilyn

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Speak

Speak

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Advanced Style

Advanced Style

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mascots

Mascots

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry