Sort by

Rembrandt Q has logged 25 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Xala

Xala

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★
Edit this entry  
27
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girl 6

Girl 6

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Duel to the Death

Duel to the Death

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tomatos Another Day

Tomatos Another Day

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ali

Ali

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry