• Moxie

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★★

  • The Prom

  • Happiest Season

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • The Three Deaths of Marisela Escobedo

    ★★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I Care a Lot

  • New Order

  • Pieces of a Woman

  • The Half of It

    ★★

  • Emma.

    ★★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★

  • Promising Young Woman

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • On the Basis of Sex

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★

  • Rafiki

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Skate Kitchen

    ★★★★★

  • RBG

    ★★★★

  • The Darkest Days of Us

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • Disobedience

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★

  • Wonder Woman

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Jenny's Wedding

    ★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Love, Rosie

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Mosquita y Mari

    ★★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Amour

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Avatar

    ★★★★

  • Fame

    ★★★★

  • Up

    ★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Iron Man

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Loving Annabelle

    ★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★