Lachie has logged 44 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mute

Mute

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry