Lachie has logged 552 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Merantau

Merantau

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
Edit this entry  
18
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Edit this entry  
07
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
03
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Project X

Project X

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Centurion

Centurion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry