Sort by

AngelsArcanum has logged 275 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taking Hold of the Macrocosm

Taking Hold of the Macrocosm

×
Edit this entry  
24
Meadows of Coruscation

Meadows of Coruscation

×
Read the review Edit this entry  
24
Uneven Made Right

Uneven Made Right

×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★
Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Sudden Rain

Sudden Rain

1956
×
★★★½
Edit this entry  
18
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Notre musique

Notre musique

2004
×
Edit this entry  
17
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Repast

Repast

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mary

Mary

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
08
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
Edit this entry  
06
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Edit this entry  
06
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pasolini

Pasolini

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
Read the review Edit this entry  
03
Early Summer

Early Summer

1951
×
Read the review Edit this entry  
03
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★
Edit this entry  
03
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Edit this entry  
30
Distance

Distance

2001
×
★★★
Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
FearDotCom

FearDotCom

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
Edit this entry  
26
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry