Sort by

angelica has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Help Me, My Love

Help Me, My Love

1969
×
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Saddest Boy in the World

The Saddest Boy in the World

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
Read the review Edit this entry  
18
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read prior review Edit this entry  
13
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read prior review Edit this entry  
19
Mandy

Mandy

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
13th

13th

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry