Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Under This Luminous Sky

Under This Luminous Sky

2022
×
Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The State Funeral of HM Queen Elizabeth II

The State Funeral of HM Queen Elizabeth II

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nest

Nest

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
Read the review Edit this entry  
13
The Structure of Crystal

The Structure of Crystal

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Titanic

Titanic

1997
×
Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
Edit this entry  
25
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
Read prior review Edit this entry  
23
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Edit this entry  
19
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Happy End

Happy End

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sudden Light

Sudden Light

2020
×
Edit this entry  
25
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
ELVIS: That's The Way It Is

ELVIS: That's The Way It Is

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sunday Worship

Sunday Worship

2017
×
Edit this entry  
13
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
Edit this entry  
13
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
10
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
09
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wasp

Wasp

2003
×
Edit this entry  
03
Patton

Patton

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
Hairspray

Hairspray

2007
×
Edit this entry  
01
Toscana

Toscana

2022
×
Edit this entry  
01
The Hundred-Foot Journey

The Hundred-Foot Journey

2014
×
Edit this entry  
01
Don Rickles: One Night Only

Don Rickles: One Night Only

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Junun

Junun

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
28
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry