Cathode Ray has logged 250 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Double Impact

Double Impact

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trucks

Trucks

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Count

Body Count

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Amityville: The Evil Escapes

Amityville: The Evil Escapes

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ator, the Fighting Eagle

Ator, the Fighting Eagle

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Virtual Combat

Virtual Combat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killer Fish

Killer Fish

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vice Versa

Vice Versa

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Day Time Ended

The Day Time Ended

1980
×
★★
Edit this entry  
01
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Life-Size

Life-Size

2000
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Very Brady Christmas

A Very Brady Christmas

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Edit this entry  
23
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
D-Tox

D-Tox

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
P.U.N.K.S

P.U.N.K.S

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Grotesque

Grotesque

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
The Dirt Bike Kid

The Dirt Bike Kid

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Perfect

Perfect

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
26
Delirious

Delirious

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meatballs Part II

Meatballs Part II

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Warlock: The Armageddon

Warlock: The Armageddon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Visitants

The Visitants

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein: The College Years

Frankenstein: The College Years

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry