Andy has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
White Riot

White Riot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
County Lines

County Lines

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ava

Ava

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Education

Education

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Make Up

Make Up

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Edit this entry  
02
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Villain

Villain

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Immortal

The Immortal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry