Olivia has logged 105 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry