Sort by

big has logged 115 entries for films during March 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
★★½
Edit this entry  
31
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1900
×
★★½
Edit this entry  
31
Solar Eclipse

Solar Eclipse

1900
×
★★★★
Edit this entry  
31
Panorama of Eiffel Tower

Panorama of Eiffel Tower

1900
×
★★★
Edit this entry  
30
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

Pokémon: Arceus and the Jewel of Life

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

Pokémon the Movie: Kyurem vs. the Sword of Justice

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Ghost of Lord Farquaad

The Ghost of Lord Farquaad

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Thriller Night

Thriller Night

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Scared Shrekless

Scared Shrekless

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Edit this entry  
29
Planes: Fire & Rescue

Planes: Fire & Rescue

2014
×
★½
Edit this entry  
29
Planes

Planes

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Minions: Holiday Special

Minions: Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Franciscan Street

Franciscan Street

1895
×
½
Edit this entry  
28
Young Griffo v. Battling Charles Barnett

Young Griffo v. Battling Charles Barnett

1895
×
½
Edit this entry  
28
Paddle Dance

Paddle Dance

1895
×
½
Edit this entry  
28
Silver Dance

Silver Dance

1895
×
½
Edit this entry  
28
Dance of Rejoicing

Dance of Rejoicing

1895
×
½
Edit this entry  
28
Short Stick Dance

Short Stick Dance

1895
×
½
Edit this entry  
28
Robetta and Doretto, No. 1

Robetta and Doretto, No. 1

1895
×
½
Edit this entry  
28
The German Emperor Reviewing His Troops

The German Emperor Reviewing His Troops

1895
×
½
Edit this entry  
28
A West Indian Woman Bathing a Baby

A West Indian Woman Bathing a Baby

1895
×
½
Edit this entry  
28
Nicholas Sisters Split Dance

Nicholas Sisters Split Dance

1895
×
½
Edit this entry  
28
Incident at Clovelly Cottage

Incident at Clovelly Cottage

1895
×
½
Edit this entry  
28
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
★★
Edit this entry  
28
James Grundy, Buck and Wing

James Grundy, Buck and Wing

1895
×
★★
Edit this entry  
28
Opening of the Kiel Canal

Opening of the Kiel Canal

1895
×
Edit this entry  
28
The Derby 1895

The Derby 1895

1895
×
★½
Edit this entry  
28
Performing Animals; or, Skipping Dogs

Performing Animals; or, Skipping Dogs

1895
×
★½
Edit this entry  
28
Cracovienne

Cracovienne

1893
×
★★
Edit this entry  
27
Disques

Disques

1894
×
½
Edit this entry  
26
On the Roofs

On the Roofs

1897
×
★★
Edit this entry  
26
The Mysterious Knight

The Mysterious Knight

1899
×
★½
Edit this entry  
26
The Famous Box Trick

The Famous Box Trick

1898
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Cartridges

The Last Cartridges

1897
×
★★
Edit this entry  
26
Interrupted Lovers

Interrupted Lovers

1896
×
★★
Edit this entry  
26
The Hallucinated Alchemist

The Hallucinated Alchemist

1897
×
★★½
Edit this entry  
25
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Loie Fuller

Loie Fuller

1902
×
★★
Edit this entry  
23
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
★½
Edit this entry  
22
Chiens savants: la danse serpentine

Chiens savants: la danse serpentine

1898
×
★★½
Edit this entry  
21
Kuleshov Effect

Kuleshov Effect

1919
×
★★★
Edit this entry