Sort by

Andrew has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
VFW

VFW

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records

Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amityville 1992: It's About Time

Amityville 1992: It's About Time

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry