Sort by

Andrés has logged 38 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Grudge Match

Grudge Match

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Border

Border

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Survival Quest

Survival Quest

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Return to Aztlán

Return to Aztlán

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

If I Leave Here Tomorrow: A Film About Lynyrd Skynyrd

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Devil’s Freedom

Devil’s Freedom

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Charade

Charade

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thursday Till Sunday

Thursday Till Sunday

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Machines

Blood Machines

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry