Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Una gringuita en México

Una gringuita en México

1951
×
★★
Edit this entry  
17
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The D Train

The D Train

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RV

RV

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

1959
×
★★★
Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Treasure Island

Treasure Island

1950
×
★★½
Edit this entry  
08
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Turtle Power - The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Turtle Power - The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Perfect

Perfect

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Legend of a Mask

The Legend of a Mask

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Breathe

Breathe

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slackers

Slackers

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Strays

Strays

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Day the Music Died: The Story of Don McLean's

The Day the Music Died: The Story of Don McLean's "American Pie"

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
The Real McCoy

The Real McCoy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oasis Knebworth 1996

Oasis Knebworth 1996

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Becoming Cousteau

Becoming Cousteau

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Breach

The Breach

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch Game

The Witch Game

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Un hombre alado

Un hombre alado

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Game Ever Played

The Greatest Game Ever Played

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Edit this entry