• David Lynch: The Art Life

    David Lynch: The Art Life

    ★★★

    I think if you love David Lynch and his work, you're going to eat this doc up. Just hearing David speak about his past will be enough for you. But as someone who's only a casual fan of his, I wanted more. Why did David want to become an artist? What inspires David? These are very general ideas that should've been touched upon.

  • Marmalade

    Marmalade

    ★★★

    Saw this one because it was made in Minnesota under our new tax credit.

    Not bad! I will say the first two thirds of this movie are pretty "by the books." It doesn't do a whole lot new in the crime genre. Until that third act hits. I'm not sure that everything worked or made total sense, but I really like the direction it took! And Joe Keery is amazing as always.

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★½

    As my plane was descending, Tom Hardy's plane was descending. The movie ended when I hit the runway. Cinema 🙌

  • Theater Camp

    Theater Camp

    ★★★★

    Genuinely, so disappointed I didn't discover this one in a theater. It may be the most heartwarming, comforting, warm-hug of a movie ever! Reminded me a lot of my middle-school drama days lol. Must watch!!

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★

    "You don't have to bend the whole world. I think it's better to just enjoy it. Pay your dues, and just enjoy it. If you shoot an arrow and it goes real high, hooray for you."

    I love movies that highlight a subculture! For example, Nomadland. A film that not only shows what it's like to live on the road, but the people that inhabit that lifestyle. Why they chose it and why they continue to stay in it. And…

  • Cobain: Montage of Heck

    Cobain: Montage of Heck

    ★★★★

    Great documentary! The use of "home movies" that Cobain's friends and family took of him was effective! Though, it was bringing to life his journal and sketches that took this to another level. So inventive! It also does a really great job of getting under your skin. I felt like I needed to take a shower after watching this...

  • Stories We Tell

    Stories We Tell

    ★★★★

    Nothing against Sarah Polley, but going into this film, I had zero interest in her relationship with her family. It shouldn't be this way, but an artist telling their own story is kind of seen as pretentious. I think Spielberg got the pass when he made The Fabelmans, because he's considered the greatest of all time. Anyways, this movie is great! I loved the super 8 reenactments of her mother's life! I love that she included everyone that was important…

  • 13th

    13th

    ★★★★

    I can't believe a documentary that came out only eight years ago already needs an update. But it does! I was incredibly impressed at how well this doc condenses decades of history into small chapters. But condensing the Donald Trump presidency and George Floyd murder into a segment would be monumental! You need a textbook and then some just to address that mess.

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★½

    As someone who didn't grow up on Mean Girls, I was more than excited for a new adaptation. And even though I don't feel like this version did anything the first one didn't do, it updated the material really well! Not only did I enjoy the music, but the cast is excellent! Tell me again why Auli'i Cravalho can't play live-action Moana?!?

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★½

    Didn't know if it wanted to be a satire or a family drama. Luckily, it does both good, so I didn't mind the tonal shifts all that much. Jeffrey Wright!! Definetly one of the best performances of the year.

  • Fire of Love

    Fire of Love

    ★★★½

    People are declaring this to be one of the greatest love stories. And though they aren't wrong, the theme of "following your passion" holds stronger in my heart. I have no interest in volcanos, but man, this documentary sure tried! The passion these two have for volcano's is immeasurable! "People love what other people are passionate about," declared La La Land. I might just be in love with volcanos now.

  • The Color Purple

    The Color Purple

    ★★★★

    Hell of a cast! Don't get me wrong, the story is good and all, but the cast is what sells this movie. I haven't seen the Spielberg version, but this one definetly stands on its own! I'm sorry, but I'm recommending this musical over Wonka.