Sort by

Andrew has logged 75 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Candles

Black Candles

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Straight On Till Morning

Straight On Till Morning

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Violent City

Violent City

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Mess with My Sister!

Don't Mess with My Sister!

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Gladiator

The Gladiator

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Revenge of the Zombies

Revenge of the Zombies

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Recorded Live

Recorded Live

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tremors 4: The Legend Begins

Tremors 4: The Legend Begins

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contraband

Contraband

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seducers

The Seducers

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dallas Connection

The Dallas Connection

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Massacre Time

Massacre Time

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
$1,000 on the Black

$1,000 on the Black

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Taste of Blood

A Taste of Blood

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four of the Apocalypse

Four of the Apocalypse

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonshine Mountain

Moonshine Mountain

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Run, Man, Run

Run, Man, Run

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry