Sort by

Andrew has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry