Sort by

Andrew has logged 315 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
28
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★½
Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Edit this entry