Sort by

André has logged 52 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
½
Edit this entry  
20
Hitch

Hitch

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Edit this entry  
06
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★
Edit this entry  
22
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cómplices

Cómplices

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★½
Edit this entry  
16
Midnight in the Switchgrass

Midnight in the Switchgrass

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
12
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
303

303

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
20
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Let There Be Light

Let There Be Light

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry