Sort by

andregoncalves has logged 182 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Client List

The Client List

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Catfight

Catfight

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sundown

Sundown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Between Two Worlds

Between Two Worlds

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wife of a Spy

Wife of a Spy

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★½
Edit this entry  
04
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alcarràs

Alcarràs

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
The Tourist

The Tourist

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Longtime Companion

Longtime Companion

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Playground

Playground

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
From Afar

From Afar

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★
Edit this entry  
30
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Edit this entry  
28
Super 8½

Super 8½

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★½
Edit this entry  
27
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dancers

Dancers

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★
Edit this entry  
19
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★½
Edit this entry  
19
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer Lopez: Halftime

Jennifer Lopez: Halftime

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nuclear Family

Nuclear Family

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kissed

Kissed

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Love Potion No. 9

Love Potion No. 9

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Living End

The Living End

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Book Club

Book Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry