Sort by

andrea has logged 328 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Emily

Emily

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brothers

Brothers

2015
×
Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Flopsy Turvy

Flopsy Turvy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
Edit this entry  
13
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crime Scene: The Texas Killing Fields

Crime Scene: The Texas Killing Fields

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
Cunk on Shakespeare

Cunk on Shakespeare

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wife, Witch, Poisoner, Whore

Wife, Witch, Poisoner, Whore

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

Ghislaine Maxwell: Filthy Rich

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Gödel Incomplete

Gödel Incomplete

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Classified

Love, Classified

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Diana: The Royal Truth

Diana: The Royal Truth

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Direction: Where We Are – The Concert Film

One Direction: Where We Are – The Concert Film

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Worth

Worth

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hope Floats

Hope Floats

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Capturing the Killer Nurse

Capturing the Killer Nurse

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Opened

Opened

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Silence

Silence

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Girl King

The Girl King

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nail Bomber: Manhunt

Nail Bomber: Manhunt

2021
×
Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry