Sort by

andrea has logged 395 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Louise

Louise

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Out

Out

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chloe

Chloe

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Female Connection

Female Connection

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Test

The Test

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Clue

The Clue

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taking Flight

Taking Flight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
David

David

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Knit

The Last Knit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncanny Valley

Uncanny Valley

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry