Sort by

Anders has logged 443 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It's a Boy Girl Thing

It's a Boy Girl Thing

2006
×
★★★
Edit this entry  
14
Godland

Godland

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Good German

The Good German

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Johnny English

Johnny English

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kansas City

Kansas City

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One False Move

One False Move

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zelig

Zelig

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry