Anchor has logged 360 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fist of the North Star

Fist of the North Star

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wrong Guy

The Wrong Guy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Panic

Panic

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★
Read the review Edit this entry