Anchor has logged 399 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
For Love of the Game

For Love of the Game

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
AmeriGeddon

AmeriGeddon

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Teaching Mrs. Tingle

Teaching Mrs. Tingle

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marty

Marty

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry