anamaureen has logged 58 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Gay Deceivers

The Gay Deceivers

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dream Boy

Dream Boy

2008
×
Edit this entry  
27
Fire Song

Fire Song

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
North Sea Texas

North Sea Texas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Naz & Maalik

Naz & Maalik

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gayby Baby

Gayby Baby

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lavender Hill Mob

The Lavender Hill Mob

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Filth

Filth

2013
×
½
Edit this entry  
22
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
More Than T

More Than T

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Z

Z

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boulevard

Boulevard

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
In a Perfect World

In a Perfect World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Chappie

Chappie

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
½
Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
14
Anna and Elizabeth

Anna and Elizabeth

1933
×
Edit this entry  
14
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Amazing Transparent Man

The Amazing Transparent Man

1960
×
Edit this entry  
13
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The L Word Mississippi: Hate the Sin

The L Word Mississippi: Hate the Sin

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cut in Half

Cut in Half

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
War Machine

War Machine

2017
×
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wonder Women

Wonder Women

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Doll Squad

The Doll Squad

1973
×
½
Edit this entry  
06
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry