anamaureen has logged 275 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Teeth

Teeth

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
½
Edit this entry  
07
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
½
Edit this entry  
05
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★½
Edit this entry  
22
Tramps

Tramps

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child 44

Child 44

2015
×
★★
Edit this entry  
19
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Founder

The Founder

2016
×
Edit this entry  
08
Dope

Dope

2015
×
Edit this entry  
07
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Mimzy

The Last Mimzy

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sugar

Sugar

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Difret

Difret

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★
Edit this entry  
26
Poison

Poison

1991
×
★★★
Edit this entry  
26
Collective: Unconscious

Collective: Unconscious

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Edit this entry