Sort by

cait has logged 40 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Singer Not the Song

The Singer Not the Song

1961
×
★★
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Three Kings

The Three Kings

2020
×
Edit this entry  
27
I Believe in Miracles

I Believe in Miracles

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★
Edit this entry  
26
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Onegin

Onegin

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Dupes

The Dupes

1973
×
Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pelé

Pelé

2021
×
Edit this entry  
19
Senna

Senna

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
The Four Seasons

The Four Seasons

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Bill

Bill

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★
Edit this entry  
10
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
New Women

New Women

1935
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
National Gallery

National Gallery

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Willie Nelson American Outlaw

Willie Nelson American Outlaw

2020
×
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Queen of Sports

Queen of Sports

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The War on Democracy

The War on Democracy

2007
×
Edit this entry