• 1917

    ★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

    ★½

  • Parasite

    ★★

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Pasolini

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★

  • Lincoln

    ★★★½

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Rango

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★½

  • WALL·E

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Saraband

    ★★★★

  • Oldboy

    ★★★★

  • Good Bye Lenin!

    ★★★½

  • A Beautiful Mind

    ★★★½

  • Amélie

    ★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★

  • The Truman Show

    ★★½

  • Titanic

  • Taste of Cherry

    ★★★★½

  • The Bridges of Madison County

    ★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★½

  • Through the Olive Trees

    ★★★½

  • In the Name of the Father

    ★★★★

  • Life, and Nothing More...

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Close-Up

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • Fanny and Alexander

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • Cannibal Holocaust

    ★★★

  • Stalker

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • Here and Elsewhere

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Arabian Nights

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★½

  • Cries and Whispers

    ★★★★

  • The Canterbury Tales

    ★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Decameron

    ★★★★★

  • Army of Shadows

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★

  • Sympathy for the Devil

    ★★★½

  • Theorem

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Weekend

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★