Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
amilee

amilee

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for amilee
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • amilee’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Rocketman

    Rocketman 2019

    ★★★★ Watched by amilee 08 Jun 2019

    holy SHIT i love this i just wasnt expecting it to be a Musical

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu 2019

    ★★★★★ Watched by amilee 19 May 2019

    shut up i want a pikachu

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame 2019

    ★★★★★ Rewatched by amilee 28 Apr 2019 2

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    okay theres NO way thor’s hair grew more than natasha’s and also how did thor’s beard re-braided itself from a fishtail to a classic plait. smh

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame 2019

    ★★★★★ Watched by amilee 26 Apr 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i had  C H I L L S  when all the women lined up to fight. fuck thanos lives!

  • Someone Great

    Someone Great 2019

    ★★★½ Watched by amilee 23 Apr 2019

    this SOUNDTRACK! yeth

  • Shazam!

    Shazam! 2019

    ★★★★★ Rewatched by amilee 14 Apr 2019

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    billy’s mom is wearing white gloves in his flashback and black gloves in hers..... im crying

  • The Clique

    The Clique 2008

    ★★★★★ Rewatched by amilee 11 Apr 2019

    SEVENTH GRADE

  • Shazam!

    Shazam! 2019

    ★★★★★ Watched by amilee 04 Apr 2019

    zachary levi has SO much power being a part of the DCEU, MCU, and ALSO a disney prince. wow.

  • The Sisterhood of the Traveling Pants

    The Sisterhood of the Traveling Pants 2005

    ★★★★★ Rewatched by amilee 04 Apr 2019

    GOD THIS MOVIE IS G O O D

  • Captain Marvel

    Captain Marvel 2019

    ★★★★★ Watched by amilee 07 Mar 2019

    i cried literally 8 seconds after it started and also i love carol and goose with my entire heart

  • Can't Buy Me Love

    Can't Buy Me Love 1987

    ★★★★★ Rewatched by amilee 05 Mar 2019

    ronnie in the last scene: 🤠🛵

  • Legally Blonde

    Legally Blonde 2001

    ★★★★★ Watched by amilee 05 Mar 2019

    i started tearing up after elle did her questioning. im having a rough day and now i want to be a lawyer

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 19

Review Tags

1
  • lol i didn't think of this ryan did
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.