Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
j. amélie 🏴‍☠️

j. amélie 🏴‍☠️

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for j. amélie 🏴‍☠️
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • j. amélie 🏴‍☠️’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Taylor Swift: The Red Tour in Japan

    Taylor Swift: The Red Tour in Japan 2014

    ★★★★½ Watched 26 Mar 2023

    first time watching this in full and it was fun!! atw killed me!

  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live

    Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live 2015

    ★★★★★ Rewatched 26 Mar 2023

    a couple of jumpscares but otherwise perfect

  • Brokeback Mountain

    Brokeback Mountain 2005

    ★★★★ Watched 19 Mar 2023

    devastated.

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2 2015

    ★★★★ Watched 09 Mar 2023

    and that’s what happens when the author is an exec producer

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1 2014

    ★★★★½ Watched 09 Mar 2023

    i hate this movie.

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire 2013

    ★★★★ Watched 08 Mar 2023

    she’s had me gagged for a decade now. CRAZY

  • La La Land

    La La Land 2016

    ★★★★ Watched 19 Feb 2023

    cast me as Sebastian’s piano in the broadway adaptation

  • Bolt

    Bolt 2008

    ★★★★ Watched 28 Jan 2023

    it’s a dog movie kinda night

  • The Holiday

    The Holiday 2006

    ★★★★ Rewatched 13 Jan 2023 2

    i needed about 30 more minutes of jack black but otherwise this was perfect

  • A Knight's Tale

    A Knight's Tale 2001

    ★★★½ Watched 13 Jan 2023

    the best acting in this was alan tudyk pretending not to enjoy kissing heath ledger

  • Notting Hill

    Notting Hill 1999

    ★★★½ Watched 12 Jan 2023

    ohh so that’s where The Line is from

  • Sing Street

    Sing Street 2016

    ★★★★ Rewatched 11 Jan 2023

    hope this makes its way to broadway !

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 12

Review Tags

25
  • romcommunism
  • #zoekravitzloml
  • bookadaptation
  • cinematherapy
  • criminal
  • devpatel
  • documentary?
  • fulcrumtriosupremacy
  • gayisheretostay
  • girlbossery
  • grumpyeagle
  • hbo
  • iminlovewiththiswholecast
  • janeausten
  • keiraknightleycinematicuniverse
  • marvel
  • megryanisagod
  • musical
  • pain
  • perioddrama
  • rachelzegler
  • shesjustlikemefr
  • spielberg
  • warmfuzzyfeelings
  • whywasthatwhitemansinginginchineseichokedonmywater
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.