Sort by

amberdavis has logged 43 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1897
×
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Edit this entry  
25
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Niagara Falls

Niagara Falls

1896
×
Edit this entry  
24
Rough Sea at Dover

Rough Sea at Dover

1896
×
Edit this entry  
24
A Sea Cave Near Lisbon

A Sea Cave Near Lisbon

1896
×
Edit this entry  
23
The Sea

The Sea

1895
×
Edit this entry  
23
Partie de boules

Partie de boules

1896
×
Edit this entry  
23
Panorama pendant l'ascension de la Tour Eiffel

Panorama pendant l'ascension de la Tour Eiffel

1898
×
Edit this entry  
23
Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train

Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train

1896
×
Edit this entry  
23
Panorama de l’arrivée à Aix-les-Bains pris du train (temps de neige)

Panorama de l’arrivée à Aix-les-Bains pris du train (temps de neige)

1896
×
Edit this entry  
23
Retour d’une promenade en mer

Retour d’une promenade en mer

1896
×
Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Edit this entry  
22
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
22
Conway Castle

Conway Castle

1898
×
Edit this entry  
22
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
22
Lyon, place Bellecour

Lyon, place Bellecour

1895
×
Edit this entry  
22
Bocal aux poissons rouges

Bocal aux poissons rouges

1897
×
Edit this entry  
22
The Frog

The Frog

1908
×
Edit this entry  
22
The Diabolic Tenant

The Diabolic Tenant

1909
×
Edit this entry  
21
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
Edit this entry  
21
Panorama from Top of a Moving Train

Panorama from Top of a Moving Train

1898
×
Edit this entry  
21
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
21
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1897
×
Edit this entry  
21
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
21
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
21
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
21
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
21
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
19
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Edit this entry  
16
Hunter

Hunter

2015
×
Edit this entry  
15
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
Edit this entry  
14
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★
Edit this entry  
06
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Still the Water

Still the Water

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sweet Bean

Sweet Bean

2015
×
★★★★
Edit this entry