Sort by

amberdavis has logged 323 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Les Vampires: Episode Four - The Spectre

Les Vampires: Episode Four - The Spectre

1916
×
Edit this entry  
26
Terror on the Midway

Terror on the Midway

1942
×
Edit this entry  
26
Volcano

Volcano

1942
×
Edit this entry  
26
Electric Earthquake

Electric Earthquake

1942
×
Edit this entry  
26
The Magnetic Telescope

The Magnetic Telescope

1942
×
Edit this entry  
25
The Bulleteers

The Bulleteers

1942
×
Edit this entry  
25
The Arctic Giant

The Arctic Giant

1942
×
Edit this entry  
25
Billion Dollar Limited

Billion Dollar Limited

1942
×
Edit this entry  
25
The Mechanical Monsters

The Mechanical Monsters

1941
×
Edit this entry  
25
Superman

Superman

1941
×
Edit this entry  
25
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★
Edit this entry  
19
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★
Edit this entry  
16
The Substitute

The Substitute

1961
×
Edit this entry  
15
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★
Edit this entry  
15
The Sadist

The Sadist

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Edit this entry  
07
The Death King

The Death King

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
Edit this entry  
06
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
Cannibal

Cannibal

2006
×
Edit this entry  
04
Three… Extremes

Three… Extremes

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
Edit this entry  
02
Angst

Angst

1983
×
Edit this entry  
01
Dumplings

Dumplings

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Martyrs

Martyrs

2008
×
Edit this entry  
29
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★
Edit this entry  
28
It Took Guts

It Took Guts

1979
×
Edit this entry  
28
Messe Noire

Messe Noire

1928
×
Edit this entry  
27
Deathwatch

Deathwatch

2002
×
★★
Edit this entry  
27
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
24
Downfall

Downfall

2004
×
Edit this entry  
22
U Is for Unearthed

U Is for Unearthed

2012
×
Edit this entry  
08
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Back Steps

The Back Steps

2001
×
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
04
if....

if....

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Radiance

Radiance

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beginning, Middle, End

Beginning, Middle, End

1988
×
Edit this entry  
28
Quasi at the Quackadero

Quasi at the Quackadero

1976
×
Edit this entry  
27
The Point

The Point

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Yotsuya Ghost Story Part 2

Yotsuya Ghost Story Part 2

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
Yotsuya Ghost Story Part 1

Yotsuya Ghost Story Part 1

1949
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Two Monks

Two Monks

1934
×
★★★★★
Edit this entry